Çin Vanadyum Pentoksit Flake (V2O5) Fiyat Analizi ve Tedarik Kılavuzu - Ağustos 2026
Vanadyum pentoksit pulu (V2O5, %98 ve %99 dereceli), ferrovanadyum üretiminin birincil hammaddesidir - inşaat demirine, yapısal çeliğe ve takım çeliklerine güç, tokluk ve aşınma direnci katan alaşım. Bu kılavuz, ferrovanadyum tesisleri, özel çelik fabrikaları ve alaşım ticarethanelerindeki satın alma yöneticilerine, mevcut Çin spot fiyatlarının-veri destekli bir görünümünü, bunu şekillendiren piyasa güçlerini, önemli kimyasal spesifikasyonları ve Çinli tedarikçilerden V2O5 pullarının tedariki için pratik bir kontrol listesi sağlar.
Temel Çıkarımlar
Çin V2O5 98% pul spot fiyatı: ~71.000–74.500 CNY/ton(nakit, %. 13 KDV dahil) Ağustos 2026 başı itibarıyla. İhracat göstergesi: ~4,85 ABD Doları/lb V2O5 FOB Çin. Kaynak: FerroAlloyNet, Asian Metal, baiinfo.com - Ağustos 2026'da doğrulandı.
Orijinal makalenin Mayıs 2025 fiyatı olan 76.000–78.000 CNY/ton güncelliğini kaybetmiş durumda.Piyasa, aşırı arz ve zayıf inşaat-sektörü talebi nedeniyle son 15 ayda yaklaşık %3–5 düşüş gösterdi. Güncel satın alma kararları için 2025 verilerini kullanmayın.
GB/T 1499.2-2024 yapısal talep etkenidir.Çin'in zorunlu inşaat demiri standardı (Eylül 2024'ten itibaren geçerli olmak üzere), daha yüksek akma mukavemeti gerektirir ve vanadyum mikroalaşımını etkili bir şekilde zorunlu kılar - ancak uygulama ve inşaat faaliyetleri, gerçek talep artışının hızını belirler.
V2O5 98%, standart FeV üretimi için uygun maliyetli-etkin seçimdir.%99'luk derece, daha sıkı kirlilik kontrolü sunar ancak %3-8'lik bir prim sağlar; yalnızca havacılık-sınıf alaşımları ve katalizör uygulamaları için gereklidir.
Daima güncel bir COA, üçüncü-taraf SGS denetimi ve onaylı Incoterm ile doğrulayın.Bu üçü olmadan fiyatlandırma gerçekleştirilemez.

V2O5 Pul Teklifine mi ihtiyacınız var?
Derecenizi (%98 veya %99), aylık hacminizi ve varış noktanızı bize bildirin. 12 saat içinde COA-destekli bir fiyat teklifi göndereceğiz.
E-posta:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805
1. Güncel V2O5 Pul Spot Fiyatları - Ağustos 2026
Aşağıdaki tablo, vanadyum pentoksit pulu için Temmuz sonu ile Ağustos 2026 başı arasında doğrulanmış Çin yerel ve ihracat fiyat referanslarını özetlemektedir. Aksi belirtilmediği sürece, %13 KDV dahil tüm yurt içi fiyatlar peşindir.
| Ürün | Seviye | Fiyat Aralığı | Birim | Temel | Veri Tarihi | Kaynak |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V2O5 Pul (büyük fabrikalar) | 98% | ~74,500 | CNY/ton | Kabul, vergi dahil. | 31 Temmuz 2026 | FerroAlloyNet |
| V2O5 Flake (perakende - Sichuan, Henan, Liaoning) | 98% | ~71,000–72,000 | CNY/ton | Kabul, vergi dahil. | 31 Temmuz 2026 | FerroAlloyNet |
| V2O5 Pul (spot, nakit) | 98% | ~71,000–73,000 | CNY/ton | Nakit, vergi dahil. | 5 Ağu 2026 | baiinfo.com |
| V2O5 Pul (Çin ihracatı, FOB) | 98% | ~4,85 ABD Doları | USD/lb V2O5 | FOB Çin | Ağustos 2026 | vanadiumprice.com |
| V2O5 Pul (Avrupa, CIF) | 98% | ~5,76 ABD Doları | USD/lb V2O5 | CIF Avrupa | Ağustos 2026 | vanadiumprice.com |
| Ferrovanadyum (FeV 50) | - | ~80,000–82,000 | CNY/ton | Kabul, vergi dahil. | Ağustos 2026 | vanadiumprice.com |
Kaynaklar: FerroAlloyNet Günlük Fiyat Raporu (31 Temmuz 2026); baiinfo.com Vanadyum Pentoksit Fiyat Endeksi (5 Ağustos 2026); Asya Metal V2O5 Pul Fiyat Endeksi (Temmuz 2026 sonu); vanadiumprice.com (Ağustos 2026 anlık görüntüsü). Fiyatlar gösterge niteliğinde olup orta-piyasa aralıklarını gösterir. Gerçek işlem fiyatları hacme, ödeme koşullarına ve tedarikçi ilişkisine göre değişir. Sözleşme yapmadan önce daima tedarikçinizle güncel fiyatları teyit edin.
Çin'de %V2O5 98 pul için 52 haftalık işlem aralığı yaklaşık 76.000–80.000 CNY/ton olmuştur (Investing.com'un Ağustos 2026 başlarına kadar olan geçmiş verilerine göre), bu da 2025–2026 boyunca düşüşte olan bir piyasayı yansıtmaktadır. 71.000-74.500 CNY/ton civarındaki mevcut seviye bu aralığın alt ucunda yer alıyor.
2. V2O5 Pul Derecesi Özellikleri - Sayıların Anlamı
Vanadyum pentoksit pulu, amonyum metavanadat (AMV) veya sodyum vanadatın bir fırında eritilmesi ve erimiş V2O5'in su-soğutmalı bir soğutma çarkına dökülmesiyle üretilen koyu-gri ila siyah kristalli bir katıdır. Ortaya çıkan pullar -, genellikle 10–50 mm çapında -, ferroalyaj tedarik zincirinde ticareti yapılan standart fiziksel formdur.
Aşağıdaki tablo, ZhenAn International tarafından tedarik edilen en yaygın üç V2O5 pul sınıfının kimyasal bileşim özelliklerini göstermektedir. Tüm değerler ağırlık yüzdesidir.
| Seviye | V2O5 (dak) | Si (maks) | Fe (maks) | P (maks) | S (maks) | Olarak (maks) | Na2O+K2O (maks) | V2O4 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| V2O5 99% | 99.0 | 0.15 | 0.20 | 0.05 | 0.01 | 0.01 | 1.0 | - |
| V2O5 98% | 98.0 | 0.25 | 0.30 | 0.05 | 0.03 | 0.02 | 1.5 | - |
| V2O5 97% | 97.0 | 0.25 | 0.30 | 0.05 | 0.01 | 0.02 | 1.0 | 2.5 |
Kaynak: ZhenAn International ürün özellikleri sayfası. Aksi belirtilmedikçe değerler ağırlık yüzdesidir. V2O4 içeriği yalnızca %97'lik derece için belirtilir; burada daha yüksek kalıntı V(IV) okside izin verilir.
Hangi sınıfı satın almalısınız?İnşaat demiri mikroalaşımını besleyen standart ferrovanadyum üretimi için, V2O5 98%, en yüksek kalitedir -, saflığı ve maliyeti dengeler. Silikon ve demir yabancı maddelerin en aza indirilmesi gereken havacılık-kaliteli çelikler, yüksek-hız takım çelikleri veya vanadyum-bazlı katalizörler için FeV üretilirken %V2O5 99 belirtilir. %97 derecesi genellikle daha yüksek V2O4 içeriğinin kabul edilebilir olduğu uygulamalara (örneğin, belirli kimyasal işlemler) ayrılmıştır. %98 ile %99 arasındaki fiyat farkı genellikle %3-8'dir, ancak yüksek saflıktaki arz daraldığında bu durum daha da genişler.
3. V2O5 Flake Nasıl Üretilir - Ve Fiyatlandırma Açısından Neden Önemlidir
Çin, dünyadaki vanadyumun yaklaşık %60'ını üretiyor ve bunun kabaca %70-80'i, titanlı manyetit cevherinden çelik üretiminin bir yan ürünü olan vanadyum-içeren cüruftan - geliyor (özellikle Sichuan'ın Panzhihua-Xichang bölgesinde ve Hebei'nin Chengde bölgesinde). Denge, taş kömüründen (Hunan, Hubei ve Jiangxi'de çıkarılan vanadyum- içeren siyah şist) ve kullanılmış katalizörlerden gelir.
Hakim üretim rotası üç adımı takip ediyor:
Cüruf üretimi:Yüksek fırınlardan elde edilen vanadyum-zengin sıcak metali, bir dönüştürücüde oksijen-üflenir ve vanadyumu %10–25 V2O5 içeren bir cürufa oksitler. Başlıca cüruf üreticileri arasında Pangang Group (Panzhihua, Sichuan) ve Chengde Iron & Steel (Hebei) bulunmaktadır.
Kavurma ve süzme:Cüruf, sodyum tuzları (sodyum karbonat veya sodyum sülfat) ile 800-850 derecede kavrularak vanadyum suda-çözünür sodyum vanadata dönüştürülür. Kavrulmuş malzeme vanadyumu çıkarmak için suyla- süzülür.
Yağış ve füzyon:Amonyum metavanadatı (AMV) çökeltmek için amonyum tuzları eklenir. AMV daha sonra ~500 derecede kalsine edilerek V2O5 tozu üretilir; bu toz ~690 derecede (V2O5'in erime noktası) eritilir ve katı pullar oluşturmak üzere suyla-soğutulmuş bir çark üzerine dökülür.
Bu satın alma için neden önemlidir:Çin'deki V2O5 üretiminin çoğu çelik üretimi cürufuna bağlı olduğundan vanadyum arzı yapısal olarak ham çelik üretimiyle bağlantılıdır. Çelik üretimi, Çin'deki inşaat krizinin ortasında 2025-2026'da olduğu gibi - yavaşladığında, - cüruf mevcudiyeti düşer, ancak V2O5 fiyatı üzerindeki etkisi doğrudan değildir. Düşük çelik üretimi cüruf arzını azaltır (vanadyum için yükseliş), ancak aynı zamanda inşaat demiri talebini de azaltır (düşüş eğilimi). Uygulamada bu döngüde talep tarafı hakim oldu ve V2O5 fiyatları düşüşe geçti. Alıcılar ayrıca Pangang Group'un vanadyum oksit üretim hattının Ağustos 2026'nın başlarında bakıma girdiğini ve bu durumun kısa vadede pul stokunu geçici olarak daraltabileceğini de unutmamalıdır.
4. V2O5 Pul Fiyatlarını Etkileyen Beş Faktör
4.1 Vanadyum Cüruf Temini ve Çelik Üretimi
Çin'in ham çelik üretimi, vanadyum cürufu mevcudiyetinin en büyük belirleyicisidir. Ham çelik yılda 1 milyar tonun üzerine çıktığında, cüruf arzı yeterli oluyor ve V2O5 pul fiyatları aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalıyor (geri kalan her şey eşit). Çelik üretimi - daraldığında, çoğu 2025 - cürufta olduğu gibi sıkılaşır, ancak fiyat etkisi genellikle inşaat demiri fabrikalarından gelen zayıf talep nedeniyle bastırılır. Temmuz 2026'da FerroAlloyNet verileri, yumuşak bir ilk yarıdan sonra V2O5 işletme oranlarının ve üretimin istikrara kavuştuğunu gösterdi; bu da arz tarafının daha uzun fiyatlandırma için-daha düşük-bir seviyeye ayarlama yaptığını gösteriyor.
4.2 İnşaat Demiri Talebi ve GB/T 1499.2-2024 Standardı
İnşaat demiri, küresel vanadyum tüketiminin yaklaşık %85-90'ını oluşturur. Çin'in inşaat demiri standardını 25 Eylül 2024'te önerilen (GB/T) durumdan zorunlu (GB) duruma yükseltmesi dönüm noktası niteliğinde bir olaydı. Yeni standart - GB/T 1499.2-2024 -, belirtilen akma mukavemeti derecelerini (400 MPa ve üstü) karşılamak için, etkili bir şekilde, inşaat demiri tonu başına %0,03-0,05 V oranında vanadyum mikro alaşımlanmasını gerektirir. Vanitec, bunun yalnızca inşaat demirinden gelen vanadyum talebini %20 veya daha fazla artırabileceğini tahmin ediyor.
Ancak fiili talep artışı ilk tahminlerin gerisinde kaldı. Çin'in gayrimenkul yatırımı 2025-2026 boyunca daralmaya devam etti ve Çin Demir ve Çelik Birliği tarafından takip edilen 137 büyük fabrikanın inşaat demiri üretimi, 2024'ün ilk yarısında (standart öncesi)-bir önceki yıla göre yaklaşık %18-düştü. Yeni standart vanadyum talebine yapısal bir zemin belirlerken, üretilen inşaat demirinin hacmi tüketilen vanadyumun toplam tonunu belirliyor. Tedarik yöneticileri, Çin Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi'nin (SAMR) standart uygulama duyurularının yanı sıra aylık inşaat demiri üretim verilerini (NBS Çin ve Mysteel'den edinilebilir) izlemelidir.
4.3 Çelikhane İhale Fiyatları
Çin'in büyük çelik fabrikaları - Shagang, Egang, HBIS ve diğerleri - ferrovanadyum (FeV 50 ve FeV 80) ve vanadyum- nitrojen alaşımı (VN16) için düzenli (genellikle aylık veya iki haftada bir) ihale açık artırmaları düzenlemektedir. Bu ihale sonuçları, vanadyum üniteleri için fiili referans noktası oluşturduğundan piyasa tarafından yakından takip ediliyor. Shagang veya Egang, belirli bir CNY/ton seviyesinde FeV'yi kabul ettiğinde, V2O5 pul satıcıları, pulun FeV dönüşüm marjını (tipik olarak alüminotermik azaltmanın maliyeti artı işleme marjı) korumak için fiyatlarını ayarlar. Temmuz 2026'nın sonlarında, Shaogang ve Egang FeV ihaleleri, FerroAlloyNet'te 80.000-82.000 CNY/ton aralığında bildirildi; bu, 71.000-74.000 CNY/ton aralığındaki V2O5 pul hammaddesiyle tutarlıydı.
4.4 İhracat Politikası ve Tarifeler
Çin'in vanadyum ürünleri ihracatı, Çin Demir ve Çelik Birliği'nin (CISA) 2025'ten bu yana fabrikaları sıkı bir şekilde uygulamaya teşvik ettiği çelik ihracat lisansı yönetim sistemine tabidir. Ayrıca, ithalatçı ülkelerdeki KDV indirimi oranları ve -anti-damping vergileri, Çin V2O5 pulunun uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü doğrudan etkiler. Ağustos 2026 itibarıyla ~4,85 ABD Doları/lb V2O5 FOB Çin seviyesindeki gösterge ihracat fiyatı mevcut politika ortamını yansıtmaktadır. Avrupa, Kuzey Amerika ve Hindistan'daki alıcılar bu taban fiyatın üstüne navlun, sigorta ve geçerli ithalat vergilerini de hesaba katmalıdır.
4.5 Çevresel Üretim Sınırları
Vanadyum üretimi -, özellikle de kavurma adımı -, enerji-yoğundur ve SO2 emisyonları üretir. Çin'in kış ısıtma sezonunda (Kasım-Mart), Sichuan, Hebei, Henan ve Liaoning'deki eyalet çevre yetkilileri vanadyum tesislerinde üretim kesintileri emrini verebilir. Bu mevsimsel kısıtlamalar, V2O5 kapasitesinin %10-20'sini haftalarca piyasadan kaldırabilir. 4. ve 1. çeyrek teslimatlarını planlayan alıcılar, olası kış tedarik kesintilerini hesaba katmalı ve ısıtma sezonu öncesinde tampon envanteri oluşturmayı düşünmelidir.
5. Pratik Bir V2O5 Pul Tedarik Kontrol Listesi
ZhenAn'ın ferroalyaj ihracatındaki - 30 yıllık deneyiminden yararlanarak, 150,000+ metrik tonluk yıllık üretim ve satış hacmiyle 100+ ülkeye hizmet veren - burada V2O5 pul alıcıları için altı-noktalı bir satın alma kontrol listesi verilmiştir:
1. Analiz Sertifikası (COA) lot başına -,-genel değil.Tedarikçiden, V2O5, Si, Fe, P, S, As ve Na2O+K2O için gerçek tahlil değerlerini gösteren, partiye özel bir COA talep edin. Beyan edilen kalite spesifikasyonuyla karşılaştırın (bkz. Bölüm 2 tablo). Lot başına COA-üretemeyen bir tedarikçi diskalifiye edilmelidir.
2. Yükleme limanında-üçüncü taraf denetimi.Sevkiyattan önce SGS, Bureau Veritas veya CCIC denetiminde ısrar edin. Bu, uluslararası ferroalyaj kargoları için standart endüstri uygulamasıdır. Denetim ağırlık, numune alma, kimyasal analiz ve ambalaj bütünlüğünü kapsar. ZhenAn, tüm ihracat siparişleri için standart olarak SGS denetimini sağlar.
3. Fiyat esasını ve Incoterms'i netleştirin.Teklif FOB (yükleme limanı), CIF (varış limanı) veya EXW (fabrika kapısı) mı? KDV dahil mi, hariç mi? Herhangi bir liman elleçleme ücreti, dokümantasyon ücreti veya denetim maliyeti dahil mi? Yukarıdaki ayrıntılar olmadan yalnızca "72.000 CNY/ton" yazan bir sözleşme uygulanamaz.
4. Pul boyutu ve ambalaj konusunda anlaşın.Standart V2O5 pul boyutu 10–50 mm çapındadır ve 1.000 kg'lık büyük torbalarda veya paletler üzerinde 25/50 kg'lık çelik varillerde paketlenir. Paketleme türünü, paletlemeyi ve tedarikçinin fümigasyona tabi tutulmuş ahşap paletler kullanıp kullanmadığını (çoğu varış noktası için gereklidir) doğrulayın. ZhenAn büyük çanta, çelik varil ve özelleştirilmiş ambalajlar sunuyor.
5. Sevkiyat aşamalarına uygun ödeme koşullarını müzakere edin.Yerleşik tedarikçi ilişkileri için, gönderim belgelerinin kopyası karşılığında %+ 70 T/T oranında %30 avans verilmesi yaygındır. İlk kez yapılan işlemler için geri alınamaz akreditif,-daha güvenli bir seçenektir. Tedarikçi tam olarak incelenmediği sürece %100 ön ödemeden kaçının.
6. Tedarikçi durum tespiti yapın.Tedarikçinin ISO 9001:2015 sertifikasyon durumunu, faaliyet yıllarını, hedef bölgenize ihracat hacmini ve fiziksel fabrika adresini doğrulayın. ZhenAn International Co., Limited, Çin'in Henan Eyaleti, Anyang Şehri, Wenfeng Bölgesi, Huafu Ticaret Merkezi'nde - fiziksel bir ticaret ve lojistik ofisi - ile faaliyet göstermektedir ve Pangang Grubu da dahil olmak üzere büyük Çinli V2O5 üreticileriyle uzun-sürekli ilişkilere sahiptir.
6. Vanadyum Piyasası Görünümü - 2026 İkinci Yarısı
Vanadyum piyasası H2 2026'ye karışık sinyallerle giriyor. Düşüş yönünde: Çin'in inşaat sektörü daralmayı sürdürüyor, inşaat demiri üretimi-2023 öncesi seviyelere toparlanmadı ve VRFB (vanadyum redoks akışlı pil) sektörü - büyürken hâlâ yıllık vanadyum üretiminin %5'inden azını tüketiyor. Küresel V2O5 pul fiyatları, Şubat 2022'deki zirvesi olan ~9,20$/lb'den Ağustos 2026'da ~4,85$/lb'ye yaklaşık %47 düşüş gösterdi.
Yükseliş yönünde: Eyalet piyasa düzenleyicilerinin kendi bölgelerinde satılan inşaat demiri üzerinde uygunluk denetimleri yürütmesi nedeniyle GB/T 1499.2-2024'ün uygulanmasının sıkılaştırılması bekleniyor. Pangang Group'un bakım nedeniyle kapatılması, Ağustos-Eylül aylarında spot piyasadan önemli miktarda V2O5'in silinmesine neden oldu. CISA'nın daha sıkı ihracat lisansı yönündeki baskısı, Çin vanadyumunun uluslararası pazarlara ulaşma hacmini sınırlayarak fiyatları destekleyebilir. VRFB talebi henüz baskın olmasa da, Çin'deki çeşitli şebeke ölçekli pil projeleri (VRB Energy'nin Zhangjiakou tanıtım üssü dahil) ve uzun süreli enerji depolamaya yönelik politika desteği, orta vadede yapısal talep artışına işaret ediyor.
Değerlendirmemiz: V2O5 pul fiyatlarının 2026'nın geri kalanında 68.000-78.000 CNY/ton aralığında (yerel Çin) işlem görmesi muhtemeldir; olumsuz yön, üretim maliyetleriyle sınırlıdır (cüruf bazlı üreticiler için ~65.000 CNY/ton olarak tahmin edilmiştir) ve yukarı yön, zayıf inşaat talebiyle sınırlanmıştır. 78.000 CNY/tonun üzerinde sürdürülebilir bir hareket, ya inşaat demiri üretiminde anlamlı bir toparlanmayı ya da çevredeki kapanmalardan kaynaklanan bir arz şokunu gerektirecektir.
7. ZhenAn International Hakkında - V2O5 Pul Tedarikçiniz
Çin'in Henan Eyaleti, Anyang merkezli ZhenAn International Co., Limited, 100'den fazla ülkedeki çelik fabrikalarına, dökümhanelere ve ticaret şirketlerine vanadyum pentoksit pulu (%V2O5 98 ve %99), ferrovanadyum, vanadyum- nitrojen alaşımı ve çok çeşitli ferroalyajlar tedarik ediyor. Kimlik bilgilerimiz şunları içerir:
30 yılmetalurji endüstrisi deneyimi
ISO 9001:2015sertifikalı kalite yönetim sistemi
SGS denetimitüm ihracat gönderilerinde standart olarak
150,000+ MTferroalyaj portföyünde yıllık üretim ve satış hacmi
Ürün grubu şunları içerir:V2O5 pul (%98/%99), ferrovanadyum (FeV 50/80), vanadyum-nitrojen alaşımı (VN16), ferrosilikon, ferromanganez, silikon metali, elektrolitik manganez ve özel alaşımlar
Büyük Çin limanlarından (Tianjin, Qingdao, Şangay) büyük torbalarda, çelik fıçılarda veya özelleştirilmiş ambalajlarda gönderiyoruz. COA ve SGS denetim koşullarını içeren güncel bir V2O5 pul teklifi için metalürji mühendisliği ekibimizle iletişime geçin.
Sıkça Sorulan Sorular
Çin'de vanadyum pentoksit pulunun (V2O5 98%) mevcut fiyatı nedir?
Ağustos 2026 başı itibarıyla, %98 V2O5 pulunun Çin yerel spot fiyatları, tedarikçi kademesine ve bölgeye bağlı olarak metrik ton başına yaklaşık 71.000 ila 74.500 CNY (%13 KDV dahil nakit) arasında değişmektedir. Büyük fabrika çıkış fiyatları 74.500 CNY/ton civarında yer alırken Sichuan, Henan ve Liaoning'den perakende ve bölgesel teklifler 71.000-72.000 CNY/ton'a yakın. İhracat için gösterge niteliğindeki FOB Çin fiyatı, içerilen V2O5'in poundu başına yaklaşık 4,85 ABD Dolarıdır. Bu fiyatlar FerroAlloyNet (31 Temmuz 2026), Asian Metal ve baiinfo.com'dan (5 Ağustos 2026) alınmıştır. Fiyatlar vanadyum cürufu mevcudiyetine, çelik fabrikası ihale sonuçlarına ve ihracat politikasına bağlı olarak haftalık olarak dalgalanır - sipariş vermeden önce daima tedarikçinizle görüşün.
%V2O5 98 ile %V2O5 99 pul arasındaki fark nedir?
%V2O5 98 (minimum %98,0 V2O5 içeriği), çelik fabrikalarının ve alaşım üreticilerinin çoğunluğu tarafından kullanılan, ferrovanadyum (FeV) üretimi için standart hammadde kalitesidir. Safsızlık sınırları Si %0,25'ten az veya buna eşit, Fe %0,30'dan az veya eşit, P %0,05'ten az veya eşit, S %0,03'ten az veya eşittir. %V2O5 99 (minimum %99,0 V2O5), daha sıkı safsızlık kontrollerine sahip daha yüksek-saflık derecesidir (Si %0,15'ten az veya buna eşit, Fe %0,20'den az veya eşit, P %0,05'ten az veya eşit, S %0,01'den az veya eşit, daha temiz vanadyum girişi gerektiren uygulamalar için uygundur - havacılık-sınıf FeV, ana alaşımlar ve kimyasal katalizörler. %99 kalitenin fiyat primi, piyasa koşullarına bağlı olarak genellikle %98 kalitenin %3-8 üzerindedir. FeV yoluyla standart inşaat demiri mikro alaşımlaması için %98 kalite yeterlidir ve{30}daha uygun maliyetlidir.
Çin'in GB/T 1499.2-2024 inşaat demiri standardı vanadyum talebini nasıl etkiliyor?
GB/T 1499,2-2024, 25 Eylül 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Çin'in inşaat demiri standardını önerilen (GB/T) durumdan zorunlu (GB) duruma yükseltti. Yeni standart, sıcak haddelenmiş nervürlü çubuklarda daha yüksek akma mukavemeti gerektirir; bu da, belirtilen mekanik özellikleri karşılamak için vanadyum mikroalaşımını (tipik olarak inşaat demiri tonu başına %0,03-0,05 V) etkili bir şekilde zorunlu kılar. Vanitec'teki sektör analistleri, bunun yalnızca inşaat demiri sektöründeki vanadyum talebini en az %20 artırabileceğini tahmin ediyor. Ancak gerçek talep artışı, Çin'in 2025-2026'daki yavaşlayan inşaat faaliyetleri nedeniyle hafifletildi. Uyumluluk yaptırımları sıkılaştıkça standart, yapısal talep unsuru olmaya devam ediyor.
Vanadyum pentoksit pul fiyatlarını hangi faktörler etkiliyor?
Beş temel faktör: (1) Vanadyum cürufu tedariki - Çin'deki V2O5'in çoğu çelik yapımı cürufundan üretilmektedir; ham çelik üretimi düştüğünde cüruf bulunabilirliği daralır ve V2O5 fiyatları yükselir. (2) İnşaat demiri üretimi ve GB/T 1499.2-2024 standardı - daha yüksek inşaat demiri üretimi ve daha sıkı uyumluluk uygulamaları, vanadyum talebini artırıyor. (3) Büyük çelik fabrikalarının (örn. Shagang, Egang) ferrovanadyum ihale fiyatları - bu haftalık/aylık teklifler, spot V2O5 pul fiyatlandırmasının tonunu belirliyor. (4) İhracat politikası ve tarifeler - Çin'in ihracat lisanslama sistemi ve KDV indirimi düzenlemeleri uluslararası akışları etkiler. (5) Çevresel üretim, vanadyum üreten başlıca eyaletlerdeki (Sichuan, Hebei, Liaoning) - kışın ısıtma-sezonuna ilişkin kısıtlamaları engelliyor{27}}periyodik olarak üretimi kısıtlıyor. Ağustos 2026'nın başlarında, Pangang Group'un vanadyum oksit hattında bakım yapılıyor ve bu da yakın vadede tedarikin daha da sıkılaşmasına neden oluyor.
Çinli bir tedarikçiden V2O5 pulunu satın almadan önce neyi kontrol etmeliyim?
Pratik bir satın alma kontrol listesi: (1) Analiz Sertifikası (COA) - gerçek V2O5 içeriğini, Si, Fe, P, S, As ve Na2O+K2O seviyelerini gösteren lot başına bir COA talep edin; tedarikçinin beyan ettiği kalite spesifikasyonuyla karşılaştırın. (2) Üçüncü-taraf denetimi - yükleme limanında SGS, Bureau Veritas veya CCIC denetiminde ısrar eder; bu, uluslararası ferroalyaj gönderileri için standarttır. (3) Fiyat esası - fiyatın FOB, CIF veya EXW olup olmadığını açıklığa kavuşturun; KDV'nin dahil olup olmadığı; ve hangi Incoterms'in geçerli olduğu. (4) Parçacık boyutu ve paketleme - pul boyutu dağılımını ve paketleme tipini doğrular (1 MT büyük torba veya 25/50 kg'lık çelik variller). (5) Yerleşik tedarikçiler için standart ödeme koşulları -, gönderim belgelerine karşılık %+ 70 T/T peşin veya peşin akreditiftir. (6) Tedarikçi durum tespiti - ISO 9001 sertifikasını, ihracat geçmişini ve fiziksel fabrika konumunu doğrulayın. ZhenAn International, tüm V2O5 pul siparişleri için COA, SGS denetimi ve büyük{31}}torba/varil paketleme seçenekleri sunar.
Vanadyum piyasası 2025-2026'da neden zayıftı?
Vanadyum piyasası, 2023'ün ortalarından itibaren uzun süreli bir düşüş dönemine girdi. V2O5 pul fiyatları Şubat 2022'de yaklaşık 9,20 ABD Doları/lb'lik zirveden Ağustos ayına kadar yaklaşık 4,85 ABD Doları/lb'ye düştü 2026 -, bu yaklaşık %47'lik bir düşüş. Bunu üç yapısal faktör açıklıyor: (1) Arz Fazlası - Çin'in V2O5 üretim kapasitesi, özellikle taş-kömür-bazlı vanadyum projelerinden gelen talepten daha hızlı arttı. (2) Zayıf inşaat talebi - Çin'in emlak sektöründeki daralma, vanadyumun en büyük tüketicisi olan inşaat demiri üretimini azalttı. (3) Yavaş VRFB konuşlandırması - vanadyum redoks akışlı batarya talebi büyürken, fazla arzı absorbe etmek için gereken ölçeğe henüz ulaşmadı. GB/T 1499.2-2024 standardı talep için bir taban sağlıyor ancak fiyatların anlamlı bir şekilde toparlanması muhtemelen hem standartların daha sıkı uygulanmasını hem de altyapı harcamalarında toparlanmayı gerektiriyor.

V2O5 Pul Teklifinizi Bugün Alın
Derecenizi (%98 veya %99), aylık hacminizi ve hedef bağlantı noktanızı belirtin. 12 saat içinde COA-destekli fiyat teklifini, SGS denetim şartlarını ve güncel teslimat süresini size göndereceğiz.
E-posta:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805 · Adres: Huafu Ticaret Merkezi, Wenfeng Bölgesi, Anyang Şehri, Henan Eyaleti, Çin



