Manganez Flake Ne İçin Kullanılır? Paslanmaz Çelik, Alüminyum, Pil ve Kaynak Alıcıları için Teknik Kılavuz
Elektrolitik manganez metal (EMM) pulu - minimum %99,7 Mn içeren gümüş-gri, kırılgan bir pul -, toplu olarak ticareti yapılan manganezin en yüksek-saflıktaki formudur. 200-serisi paslanmaz çelik, yüksek-manganez aşınmasına-dirençli çelik, 3xxx alüminyum alaşımları, pil-sınıflı manganez kimyasalları ve kaynak sarf malzemeleri için birincil manganez kaynağıdır. Bu kılavuz, her uygulamayı belirli Mn içerik aralıkları, kalite referansları ve ikame kurallarıyla birlikte parçalara ayırır; böylece bir satın alma yöneticisi, kalite numaralarını bitmiş alaşımın tonu başına gereken manganez ağırlığına bağlayabilir.
Temel Çıkarımlar
EMM pulcuğu (%99,7 Mn) ferromangandan (FeMn, ~%75 Mn) farklıdır.Saflığın kısıtlandığı - paslanmaz çelik, alüminyum alaşımları ve pil öncülleri olduğunda EMM'yi kullanın. Karbon çeliğinde tonajlı deoksidasyon ve dökme alaşımlamanın öncelikli olduğu durumlarda FeMn kullanın.
Her aşağı yönlü uygulama belirli bir Mn aralığını hedefler.201 paslanmaz çelik: %5,5–7,5 Mn. Hadfield aşınma çeliği: %12–14 Mn. Alüminyum 3003: %1,0–1,5 Mn. Kaynak elektrotları: Birikmiş metalde %0,4–1,6 Mn. Sipariş vermeden önce hedefinizi bilin.
EMM pulu doğrudan pillerde kullanılmaz.Çözündürülür ve manganez sülfat (MnSO₄) veya elektrolitik manganez dioksit (EMD) halinde işlenir. Alıcınız "pil-sınıf manganez" isterse, EMM'ye mi, MnSO₄'ya mı yoksa EMD'ye mi ihtiyacı olduğunu açıklayın - bunlar aynı ürün değildir.
Safsızlık limitleri fiyat katmanını tanımlar.Se %0,10'dan küçük veya eşit, C %0,04'ten küçük veya eşit, S %0,05'ten küçük veya eşit, P %0,005'ten küçük veya eşit - bu iz elementler, bir partinin paslanmaz çelik, alüminyum veya kimyasal kullanım için kabul edilebilir olup olmadığını belirler. Spesifikasyonlar ne kadar sıkı olursa prim de o kadar yüksek olur.

Elektrolitik Manganez Puluna mı ihtiyacınız var? 24 Saat İçinde Teklif Alın
Saflık derecenizi (%99,7–%99,9), ambalaj tercihinizi ve aylık hacminizi belirtin. Anyang, Çin'den 100+ ülkeye teslimat yapıyoruz.
E-posta:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805
1. Elektrolitik Manganez Pul (EMM) Nedir?
Elektrolitik manganez metal pulu, manganez cevherinin sülfürik asit içinde çözülmesi, elde edilen manganez sülfat çözeltisinin saflaştırılması ve metalik manganezin elektroliz yoluyla paslanmaz çelik katot plakaları üzerine biriktirilmesiyle üretilir. Biriken metal soyulur, yıkanır, kurutulur ve tipik olarak 2–4 mm kalınlığında ve 10–40 mm çapında pullara bölünür. Sonuçta minimum %99,7 Mn nominal saflığa sahip metalik manganez - bir cevher değil, bir oksit değil, bir ferroalyaj değil - elde edilir.
Geçerli Çin ulusal standardı, dört sınıfı tanımlayan GB/T 2774-2006'dır (Elektrolitik Manganez Metal). Aşağıdaki tablo, her katmanı birbirinden ayıran safsızlık tavanlarını göstermektedir:
| Seviye | Mn (dak) | C (maks) | S (maks) | P (maks) | Fe (maks) | Si (maks) | Se (maks) | Tipik Uygulama |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DJMn99.7 | 99.7% | 0.04% | 0.05% | 0.005% | 0.03% | 0.02% | 0.10% | Çelik yapımı, alüminyum alaşımları, genel metalurji |
| DJMn99.8 | 99.8% | 0.03% | 0.03% | 0.005% | 0.02% | 0.01% | 0.08% | Özel alaşımlar, daha yüksek-kaliteli paslanmaz çelik |
| DJMn99.85 | 99.85% | 0.02% | 0.02% | 0.004% | 0.01% | 0.008% | 0.05% | Elektronik, MnSO₄ öncüsü |
| DJMn99.9 | 99.9% | 0.01% | 0.01% | 0.003% | 0.005% | 0.005% | 0.03% | Araştırma, yarı iletken |
Kaynak: GB/T 2774-2006. Selenyum (Se), elektrolitik hücre katkı maddesinden (SeO₂) elde edilen bir işlem kalıntısıdır. Selenyum taşınmasının kabul edilemez olduğu uygulamalar için istek üzerine Düşük-Se ve Se içermeyen kaliteler de mevcuttur.
ZhenAn International, iç polietilen astarlı 1 tonluk büyük torbalarda veya 50 kg'lık çelik varillerde paketlenmiş olarak DJMn99.7 ve DJMn99.8'i standart stok sınıfları olarak tedarik ediyor.
2. Çelik Üretiminde Manganez Pul: Deoksidasyon, Alaşımlama ve Kalite Kontrolü
2.1 Manganezin Erimiş Çelikteki Üç Fonksiyonu
Manganez, çelik üretimi sırasında - üç farklı iş gerçekleştirir ve her biri farklı bir alıcı için önemlidir:
Deoksidasyon ve kükürt giderme.Manganezin oksijen ve sülfüre afinitesi demirden daha yüksektir. Çözünmüş oksijeni temizler (cüruf içinde yüzen MnO oluşturur) ve sülfürü MnS olarak bağlar, haddeleme sırasında sıcak kısalığa neden olan düşük-erime- noktalı FeS filmlerinin oluşumunu engeller. Bu rolde, EMM pulcuğu ve FeMn işlevsel olarak eşdeğerdir - seçim, FeMn'den gelen diğer safsızlıkların (karbon, fosfor, silikon) tolere edilip edilemeyeceğine bağlıdır.
Ostenit stabilizasyonu.Manganez östenit-ferrite-dönüşüm sıcaklığını düşürür. %5 veya daha fazla Mn içeren çeliklerde ostenit fazı oda sıcaklığında tutulabilir. Bu, 200-serisi paslanmaz çeliklerin ve Hadfield manganez çeliğinin arkasındaki mekanizmadır; her ikisi de FCC kristal yapısını stabilize etmek için (pahalı nikel yerine) Mn'ye dayanır.
Mukavemet ve sertleşebilirlik.Manganez içeriğindeki her %0,1'lik artış, düşük-karbonlu çeliğin çekme mukavemetini yaklaşık 10–15 MPa artırır. Mn ayrıca sürekli soğuma dönüşümü (CCT) eğrisini sağa kaydırarak sertleşebilirliği - su verilmiş çeliğin sertleştiği derinliği artırır. Orta-karbonlu mühendislik çeliklerinin (AISI 1045, 4140) %0,6–1,0 Mn taşımasının nedeni budur.
3. Paslanmaz Çelikte Manganez: 200 Serisi ve 300 Serisi
3.1 200-Seri: Nikel İkamesi Olarak Manganez
200-serisi östenitik paslanmaz çeliklerin tanımlayıcı özelliği nikelin kısmen manganez ve nitrojenle değiştirilmesidir. 201 - kalitesi, en yaygın olarak üretilen 200-serisi kalitesi - ekonomiyi gösterir: yalnızca %3,5–5,5 Ni içerir (304'te. 8.0–%10,5'e karşılık), %5,5–7,5 Mn ve %0,05–0,25 N, ostenit stabilize edici boşluğu doldurur.
| Seviye | CR | Ni | Mn | N | C (maks) | Mn Kaynağı (metrik ton çelik başına) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 (UNS S20100) | 16.0–18.0% | 3.5–5.5% | 5.5–7.5% | 0.05–0.25% | 0.15% | ~55–75 kg EMM pulları (%99,7) |
| 202 (UNS S20200) | 17.0–19.0% | 4.0–6.0% | 7.5–10.0% | %0,25'ten az veya buna eşit | 0.15% | ~75–100 kg EMM pulu (%99,7) |
| 304 (UNS S30400) | 18.0–20.0% | 8.0–10.5% | %2,0'dan az veya buna eşit | %0,10'dan az veya buna eşit | 0.08% | ~0–20 kg (kalan + deoksidasyon; FeMn genellikle yeterlidir) |
| 316 (UNS S31600) | 16.0–18.0% | 10.0–14.0% | %2,0'dan az veya buna eşit | %0,10'dan az veya buna eşit | 0.08% | ~0–20 kg (FeMn tipik olarak kullanılır) |
ASTM A240/A240M'ye göre bileşim aralıkları. Ton başına Mn tüketiminin, çelikhanede %92-95 Mn geri kazanımı olduğu varsayılmaktadır. Gerçek ekleme oranları, ücret karışımına (hurda, iadeler, diğer Mn-rulman girdileri) bağlıdır.
300-serisi kaliteler (304, 316) için, manganez birincil alaşım elementi değildir -, deoksidasyondan kalan bir kalıntı olarak ve sıcak-işlenebilirlik arttırıcı olarak %2,0'dan az veya eşit oranda mevcuttur. Bu kalitelerde standart ferromanganez uygun maliyetli bir seçimdir; Eriyik, FeMn'nin sağlayamayacağı son derece sıkı fosfor kontrolü (%0,005'ten az veya eşit P) gerektirmediği sürece EMM pulu gereksizdir.
3.2 Pratik Tedarik Kuralı
Paslanmaz çelik dökümhaneniz 200-serisi (201, 202, 204Cu) - üretiyorsa EMM pulu satın alın. Dükkanınız 300-serisi (304, 316, 321) - üretiyorsa, yüksek karbonlu ferromangan (HC FeMn, ~%75 Mn) satın alın ve EMM'yi yalnızca fosfor açısından kritik ısılar için ayırın.
4. Yüksek-Manganez Aşınmasına- Dirençli Çelik (Hadfield Çeliği)
Adını 1882 -'de patentini alan Robert Hadfield'den alan Hadfield çeliği -, %11,5–14,0 Mn ve %1,05–1,35 C (ASTM A128'e göre) içeren östenitik manganez çeliktir. Orijinal iş-sertleştirme çeliğidir: yüzey sertliği döküm durumunda ~200 HB'den tekrarlanan darbe altında 550 HB'nin üzerine çıkarken çekirdek sağlam ve esnek kalır.
| ASTM A128 Sınıfı | C | Mn | CR (isteğe bağlı) | Tipik Uygulama |
|---|---|---|---|---|
| A sınıfı | 1.05–1.35% | %11,0'dan büyük veya eşit | - | Genel aşınma parçaları, daha düşük darbe |
| B-2 Sınıfı | 1.05–1.20% | 11.5–14.0% | - | Çeneli kırıcı gömlekleri, konik kırıcı gömlekleri |
| C sınıfı | 1.05–1.35% | 11.5–14.0% | 1.5–2.5% | Yüksek-aşınma + orta-darbe: kanallar, değirmen gömlekleri |
| E-1 Sınıfı | 0.70–1.30% | 11.5–14.0% | - | Demiryolu geçitleri, paletli paletler, ekskavatör kovaları |
Kaynak: ASTM A128/A128M. Bitmiş dökümlerdeki gerçek Mn içeriği genellikle %12,0-13,5'tir. %13 Mn'de 1 tonluk bir döküm için eriyik ~130 kg Mn gerektirir. %99,7 EMM pulunun kullanılması ~140 kg pul gerektirir (dökümhane fırınında %93 Mn geri kazanımı varsayılır).
Hadfield çelik dökümhaneleri genellikle toplu Mn kaynağı olarak yüksek-karbonlu ferromangan kullanır çünkü karbon zaten ~%1,2 olarak belirtilmiştir ve FeMn'nin karbon içeriği (~%7) bileşime zarar vermez. EMM pulu yalnızca kesin Mn hedeflerini tutturmak için son düzeltme ilavesi olarak veya hurda şarjı halihazırda karbon tavanını zorladığında kullanılır.
5. Alüminyum Alaşımlarında Manganez (3xxx Serisi)
3xxx serisi dövme alüminyum alaşımları, ana alaşım elementi olarak %1,0-1,5 Mn oranında manganez kullanır. Manganez, katı-çözelti güçlendirmesi ve tane sınırlarını sabitleyen ve yeniden kristalleşmeyi engelleyen ince Al₆Mn dispersoidlerinin oluşumu yoluyla gücü artırır. Bu alaşımlar-ısıl{-işleme tabi tutulamazlar -, mukavemetleri haddeleme veya şekillendirme sırasında işlenerek sertleşmeden (gerinim sertleşmesi) kaynaklanır.
| Alaşım | Mn | Mg | Tipik Çekme Dayanımı (tavlanmış) | Ana Uygulama |
|---|---|---|---|---|
| 3003 | 1.0–1.5% | - | 110–130 MPa | Sac işleri, mutfak aletleri, kimyasal ekipmanlar, inşaat malzemeleri |
| 3004 | 1.0–1.5% | 0.8–1.3% | 170–215 MPa | İçecek kutusu gövdeleri, çatı kaplama levhası, depolama tankları |
| 3105 | 0.3–0.8% | 0.2–0.8% | 100–150 MPa | Konut dış cephe kaplaması, mobil ev panelleri, yağmurda-mal taşıma |
Alüminyum Birliği tescil kayıtlarına göre bileşim. Çekme mukavemeti O-temper (tavlanmış) içindir. H14 temper değerleri ~%40–60 daha yüksektir.
Alüminyum dökümhanelerde, EMM pulları doğrudan eriyiğe yüklenmez - yoğunluğu nedeniyle (7,2 g/cm³, alüminyumun 2,7 g/cm³'üne karşı) dibe çöker ve yavaş yavaş çözünür. Bunun yerine EMM, toz metalurjisi veya hızlı katılaştırma kullanılarak Al-Mn briketlerine veya tabletlerine (tipik olarak %75 Mn, %25 Al)-önceden alaşımlanır. %1,2 Mn hedefinde 3003 eriyiği için, 10 tonluk bir fırın yaklaşık 160 kg Al-75Mn briket (veya bu briketi yapmak için kullanılan ~120 kg EMM pulunun eşdeğeri) gerektirir.
6. Pil Malzemelerindeki Manganez: EMM, EMD ve MnSO₄'un Ayırma
Bu, manganez tedarikinde en sık karşılaşılan kafa karışıklığı noktasıdır ve yanlış yapılması sevkiyatın kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Aşağıdaki tablo tedarik zincirini haritalandırmaktadır:
| Malzeme | Biçim | Mn İçeriği | Üretim Rotası | Pillerde Son Kullanım |
|---|---|---|---|---|
| EMM Pul | Gümüş-gri metalik pul | %99,7–99,9 Mn | MnSO₄'dan elektrikle kazanma | MnSO₄ ve EMD - öncüsü hücrelerde doğrudan kullanılmaz |
| MnSO₄ (Manganez Sülfat) | Soluk pembe kristal toz | ~%32 Mn | EMM'nin sülfürik asitte çözülmesi, saflaştırılması, kristalleştirilmesi | NMC katotunun öncüsü (LiNiₓMnᵧCo₂O₂) |
| Mercd (Elektrolitik Manganez Dioksit) | Siyah / koyu kahverengi toz | ~%60 Mn | MnSO₄ çözeltisinin elektrolizi; anotta MnO₂ biriktirir | LMO (LiMn₂O₄) ve alkalin hücrelerdeki katot aktif malzemesi |
| LMO (Lityum Manganez Oksit) | Siyah toz | ~%61 Mn | Katı-hal reaksiyonu: 750–800 derecede EMD + Li₂CO₃ | Bitmiş katot tozu; hücre üreticilerine gönderildi |
Mn içerik rakamları yaklaşık değerlerdir. Tedarik zinciri EMM → MnSO₄ veya EMD → katot tozu → pil hücresinden oluşur. Alıcınızın zincirin hangi halkasında yer aldığını bilin.
ZhenAn International, yukarı akış öncüsü olarak EMM pulunu tedarik ediyor. Nihai kullanım pil katot üretimiyse, pul genellikle onu manganez sülfata çözen kimyasal işlemcilere gönderilir. Kendi bünyemizde EMD veya MnSO₄ üretmiyoruz-, ancak alıcıları Çin'deki nitelikli alt işlemcilerle buluşturabiliyoruz.
7. Kaynak Sarf Malzemelerinde Mangan
Manganez, kaynak elektrotlarında, özlü tellerde, toz-özlü tellerde ve tozaltı ark kaynak tozlarında önemli bir bileşendir. Kaynak havuzunda iki role hizmet eder:
Deoksidatör ve kükürt giderici. Just as in steelmaking, Mn in the weld pool scavenges oxygen and sulfur, preventing porosity and hot cracking. Weld metal without adequate Mn (>%0,5, kısıtlanmış bağlantılarda merkez hattı çatlamasına eğilimlidir.
Güç ve tokluk arttırıcı.Mn, kaynak metalinin tane yapısını iyileştirir ve çekme mukavemetini arttırır. Karbon çeliği kaynağında, biriktirilen kaynaktaki Mn içeriği tipik olarak %0,5 ile %1,6 arasında değişir; daha yüksek Mn, düşük sıcaklıklarda daha yüksek mukavemet ve geliştirilmiş Charpy V-çentik tokluğu sağlar.
| Sarf Malzemesi Türü | Biriktirilmiş Kaynakta Tipik Mn | Mn Kaynağı | Başvuru |
|---|---|---|---|
| E6013 (rutil elektrot) | %0,3–0,6 Mn | Akı kaplamada FeMn tozu veya EMM | Genel imalat, metal levha |
| E7018 (düşük-hidrojen elektrotu) | %0,5–1,2 Mn | Akı kaplamada FeMn + EMM | Yapı çeliği, basınçlı kaplar |
| E71T-1 (özlü tel) | %1,2–1,8 Mn | Çekirdek dolgusunda EMM veya FeMn | Gemi yapımı, ağır ekipman |
| Tozaltı Ark Teli (EM12K) | %1,0–1,5 Mn | Masif filmaşin halinde Mn (önceden-alaşımlanmış) | Boru değirmenleri, rüzgar kulesi imalatı |
AWS A5.1 / A5.20 / A5.17 sınıflandırmalarına göre biriken kaynak Mn içeriği aralıkları. FeMn tipik olarak %0,15-0,30 P taşıdığından, düşük fosforun (%0,005'ten az veya eşit P) kritik olduğu durumlarda elektrot üreticileri akı kaplamalarında EMM pullarını kullanır.
Elektrot üreticileri genellikle %99,7 dereceli EMM pulu satın alır, bunu -100 mesh toz haline gelinceye kadar öğütür ve rutil, kalsiyum karbonat ve ferro alaşımların yanı sıra fluks kaplamaya karıştırır. Orta büyüklükteki elektrot tesisi başına yıllık tüketim (5.000–10.000 ton elektrot) yaklaşık 20–50 ton EMM puludur.
8. Mn İçerik-Performans İlişkisi: Hızlı Bir Referans
| Başvuru | Bitmiş Malzemede Mn Aralığı | Metrik Ton Başına EMM Pul | Performans Metriği |
|---|---|---|---|
| Düşük-karbonlu çelik (yalnızca deoksidasyon) | %0,3–0,6 Mn | 3–6 kg | 30–60 MPa çekme dayanımı ekler; sıcak kısalığını önler |
| Orta-karbonlu mühendislik çeliği (AISI 1045) | %0,6–0,9 Mn | 6–9 kg | Söndürme{0}}ve-kızdırma için sertleşebilirliği artırır |
| 201 paslanmaz çelik | %5,5–7,5 Mn | 55–75 kilo | Östeniti stabilize eder; Ni'nin yerini alır; -manyetik olmayan |
| 202 paslanmaz çelik | %7,5–10,0 Mn | 75–100 kg | Daha yüksek Mn, daha düşük Ni'yi (%4,0–6,0) telafi eder |
| Hadfield çeliği (ASTM A128) | %12,0–14,0 Mn | ~130–150 kg | İş-darbe altında 200 → 550 HB'den sertleşiyor |
| Alüminyum 3003 alaşımı | %1,0–1,5 Mn | ~120 kg (Al–75Mn briket yoluyla) | +30–50 MPa ve alaşımsız Al (1100) |
| Kaynak elektrodu (E7018, fluks kaplama) | Mevduatta %0,5–1,2 Mn | Akı formülüne göre değişir (elektrot tonu başına 5–15 kg) | −30 derecede çentik dayanıklılığını artırır |
EMM tüketim rakamları gösterge niteliğindedir ve %92-95 Mn geri kazanımı varsayılmaktadır. Gerçek ekleme oranları fırın tipine, şarj bileşimine ve hedef kimyaya bağlıdır. Toplamaları yalnızca bir arama tablosundan değil, her zaman yük-ağırlık ısı dengesine - göre hesaplayın. Alüminyuma ilişkin rakamlar, Al-Mn ana alaşımını üretmek için yukarı yönde tüketilen EMM'yi yansıtmaktadır.
Sıkça Sorulan Sorular
Elektrolitik manganez pulu (EMM) ile ferromanganez (FeMn) arasındaki fark nedir?
EMM pulu, elektrolizle üretilen yüksek-saflıkta metalik manganezdir (minimum %99,7 Mn). Ferromanganez (FeMn), manganez cevherinden batık ark fırınlarında üretilen, %65-80 Mn içeren bir demir-mangan alaşımıdır. EMM, saflığın önemli olduğu - özel çelikler, alüminyum alaşımları ve kimyasal öncüllerde kullanılır. FeMn, standart karbon ve düşük- alaşımlı çelik üretimi için toplu deoksidantatör ve alaşım maddesidir. Tedarik yöneticileri, uygulamanın FeMn'den gelen ilave karbon, fosfor veya demiri tolere edemediği durumlarda EMM'yi belirtmelidir.
201 paslanmaz çeliğin tonu başına ne kadar manganez pulu eklenir?
201 sınıfı paslanmaz çelik, bitmiş eriyikte %5,5-7,5 Mn'yi hedefler. %6,5'lik bir orta noktaya ulaşmak için metrik ton başına yaklaşık 65 kg Mn gereklidir. Ancak yük hesaplaması, diğer manganez-içeren malzemelerin (hurda, FeMn) sıcakta olup olmadığına bağlıdır. Birincil Mn kaynağı olarak %99,7 EMM pulu kullanan tipik bir 201 eriyiği, fırında Mn geri kazanım oranına (~%92-95) göre ayarlanan sıvı çelik tonu başına 55-75 kg pul ekler.
Elektrolitik manganez pulu doğrudan lityum-iyon pillerde kullanılabilir mi?
Hayır. Elektrolitik manganez metal (EMM) pulu metalik manganezdir -, pil katotlarında doğrudan kullanılamaz. Pil tedarik zinciri, kullanımdan önce EMM'yi manganez sülfata (MnSO₄) veya elektrolitik manganez dioksite (EMD) dönüştürür. MnSO₄, NMC (lityum nikel manganez kobalt oksit) katotlarının öncüsüdür; Merck, lityum manganez oksit (LMO / LiMn₂O₄) katotlarda ve alkalin pillerde kullanılır. Pil uygulamaları için kaynak sağlayan tedarik yöneticileri, tedarikçilerinin EMM pulu, MnSO₄ veya EMD'den teklif alıp almadığını doğrulamalıdır - bunlar farklı fiyat ve spesifikasyonlara sahip farklı ürünlerdir.
Elektrolitik manganez pulları için hangi Mn saflık dereceleri mevcuttur?
Standart EMM pulu dört saflık kademesinde sağlanır: %99,7 (ticari sınıf, çoğu çelik yapımı ve alüminyum alaşımı için uygun), %99,8 (özel alaşımlar için düşük-safsızlık), %99,85 (elektronik ve gelişmiş alaşımlar için yüksek-saflık) ve %99,9 (araştırma ve yarı iletken uygulamaları için ultra-yüksek-saflık). GB/T 2774-2006'ya göre temel safsızlık limitleri şunlardır: C %0,04'ten az veya eşit, S %0,05'ten az veya eşit, P %0,005'ten az veya eşit, Fe %0,03'ten az veya eşit, Si %0,02'den az veya eşit ve Se %0,10'dan az veya eşittir. ZhenAn International, standart olarak %99,7 ve %99,8 kaliteler sağlar; talep üzerine daha yüksek saflıklar da mevcuttur.
Oksidasyonu önlemek için elektrolitik manganez pulu nasıl saklanmalıdır?
EMM pulcuğu nem ve hava ile temas ettiğinde oksitlenerek etkili Mn içeriğini azaltan koyu oksit bir yüzey tabakası oluşturur. Pulları %60'ın altında bağıl nemde, kuru, havalandırılmış bir depoda saklayın. Orijinal kapalı ambalajı (genellikle 1-tonluk büyük torbalar veya iç plastik astarlı 50-kg'lık variller) kullanıma kadar sağlam tutun. Açılan malzeme 30 gün içerisinde tüketilmelidir. 6 aydan uzun-uzun süreli depolama için nitrojenle kaplanmış veya vakumla kapatılmış paketleme önerilir. Doğrudan beton zeminlere istiflemekten kaçının; nem bariyerli paletler kullanın.
Referanslar
GB/T 2774-2006 - Elektrolitik Manganez Metal. Çin Standardizasyon İdaresi. https://www.gbstandards.org/GB_T_2774-2006.html (06.08.2026'da erişildi)
ASTM A240/A240M-24 - Basınçlı Kaplar ve Genel Uygulamalar için Krom ve Krom-Nikel Paslanmaz Çelik Plaka, Levha ve Şerit için Standart Şartname. https://www.astm.org/a0240_a0240m-24.html (06.08.2026'da erişildi)
ASTM A128/A128M-93(2022) - Çelik Dökümler, Östenitik Manganez için Standart Şartname. https://www.astm.org/a0128_a0128m-93r22.html (06.08.2026'da erişildi)
IspatGuru - "Çeliklerdeki Manganez" (29 Eylül 2014). https://www.ispatguru.com/manganese-çeliklerde-(06.08.2026'da erişildi)
İngiliz Paslanmaz Çelik Birliği - "Görülmesi Gereken Paslanmaz Çelikler - 201." https://bssa.org.uk/stainless-steels-to-behold-201/ (erişim tarihi: 08.06.2026)
Xometry - "Manganez (Mn): Element, Kullanım Alanları ve Formül" (6 Mayıs 2023). https://www.xometry.com/resources/materials/manganez-nedir-(06.08.2026'da erişildi)
Argonne Ulusal Laboratuvarı - "GREET 2021'deki Manganez Yolunun Güncellemesi." https://greet.anl.gov/files/mn_update_2021 (06.08.2026'da erişildi)
Alüminyum Birliği - Dövme Alüminyum ve Dövme Alüminyum Alaşımları için Uluslararası Alaşım Tanımları ve Kimyasal Bileşim Sınırları (Teal Sheets, 2018). https://www.aluminum.org/teal-tablolar (06.08.2026'da erişildi)
ZhenAn International Co., Limited - Elektrolitik manganez pulları için ürün spesifikasyon sayfaları (dosyada). ISO 9001:2015 Sertifika Numarası. 0350124Q30630R0S.
AWS A5.1/A5.1M:2012 - Korumalı Metal Ark Kaynağına yönelik Karbon Çelik Elektrotlara İlişkin Teknik Özellikler. Amerikan Kaynak Derneği. https://pubs.aws.org/ (06.08.2026'da erişildi)
Güncelleme tarihi itibarıyla tüm standartlar ve teknik rakamlar belirtilen kaynaklara göre doğrulanmıştır. Bir hata bulursanız iletişime geçinmarket@zanewmetal.comböylece düzeltebiliriz.

Manganez Pulunuzu 30 Yıllık Tedarikçiden Alın
ZhenAn International, EMM pullarını (%99,7–%99,9 Mn) 1-tonluk büyük torbalarda veya 50-kg'lık varillerde. 150,000+ MT yıllık kapasiteyle teslim ediyor. SGS tarafından test edilmiştir. Derecenizi, hacminizi ve varış noktanızı belirtin; bir iş günü içinde teklif veriyoruz.
E-posta:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805

